Haftanın yorumu...
Alpaslan Kusvuran
Mavilacivert_List - Adana

   

Stad: 5 Ocak

Hakemler: Kadir ÖZDEMİR, Özgür ÇETİNER, Deniz OSAYEL

Adana Demirspor: Okan (Dk. 46 Murat), Nasuh (Dk. 46 Kadir), Mesut (Dk. 60 Mustafa Çatal), Paşa (Dk. 46 Ercan), Taşkın (Dk. 46 Mehmet Balcı), Fuat, Ali Yılmaz (Dk. 58 İnan), Bekir (Dk .46 Arman), Taner (Dk. 70 Hakan Tumluer), Onur (Dk.46 Hakan Genç), Mustafa Diliçıkık (Dk.46 Kemal)

Adana Spor A.Ş.: Murat Şahin, Murat Özatak, Mehmet Ali, Timko, İbrahim, Emilov (Dk. 32 Ercan), İlker, Pachola (Dk. 77 Mutlu), Necati (Dk. 63 Murat Bölükbaşı), Ali Asım (Dk. 60 Umut)

Sarı Kartlar: Dk. 44 İlker (Adanaspor A.Ş), Dk. 22 Nasuh, Dk. 22 Ali Yılmaz, Dk. 69 Taner (Adana Demirspor)

Goller:
Adana Demirspor: Taşkın Dk. 9 (pen.), 38, Taner Dk. 29, Kadir Dk. 80
Adanaspor A.Ş.: Mehmet Ali Dk. 42, Ali Asım Dk. 44, Pachola Dk. 45,Timko Dk. 89

 

BÜYÜK KUPA ŞİMŞEK’İN

   “Herşeyden önce karşılaşmayı bir taraftar olarak izlediğim ve bundan sonrada bu şekilde izleyeceğim için maçın teknik analizini fazla yapmak istemiyorum. Onu spor yazarları yapsın.     Benim yorumum,

Her iki takım taraftarları da günler öncesinden bu büyük maçı bekliyordu. Karşılaşma öncesi, yaz ayı olması ve maçın hafta sonuna gelmesi nedeniyle genellikle insanların tatil yörelerinde olacağını bildiğim için maça çok yoğun bir ilgi olmayacağını düşünmüştüm. Ama öyle olmadı, maça büyük bir ilgi vardı. Karşılaşma öncesi Şimşekler Grubu dernek binasında toplanarak maça 19.00 sularında birlikte geldiler. Bizde o saatlerde Kuzey Kapalıdaki yerimizi aldık. Takımların ısınmak için sahaya çıkmasıyla birlikte karşılıklı tezahüratlar da başladı.

Maça her iki takım futbolcuları da birbirlerine yeni liglerinde başarı dileyen pankartlarla çıktı. Demirspor maça, önceki yıllardaki ilk 11’i dışından sadece yeni transfer Onur’u alarak başladı. Demirsporlu futbolcular daha inançlı ve hırslı bir görünüm verdiler ve bu bunun da meyvesini ilk yarım saate sığdırdıkları 3 gol ve oynanan mükemmel futbol ile aldılar. Ancak bu dakikadan sonra Adanaspor A.Ş. biraz rehavete katılan futbolcularımızın zaafından faydalanarak atak yapmaya başladı ve bir gol buldu. Golden sonra defansa çekilip kalan 7 dakikada ilk yarıyı bu şekilde bitirme düşüncesine girmemiz gerekirken maalesef ataklara devam ettik ve bana göre 3. gol %’de 100 ofsayt (atak önümde gerçekleşti) 2. gol ise tartışılır bir ofsayt ile kontratakla iki gol birden yedik. Devre arasında hepimizde bir şok havası vardı.

Demirspor ikinci yarıya değişikler ile başladı ve yeni transferlerden sakat olan Salih dışında diğer oyuncuların tamamını Ercan ALBAY sahaya sürdü. İkinci yarıya ise her iki takımda kontrollü başladı ve karşılıklı ataklar vardı. Adanaspor A.Ş. birkaç net pozisyonu değerlendiremedi. Maçta her an gol olabilir derken takımımız Kadir ile 4-3’lük üstünlüğü ele geçirdi. Maçta 90. dk oynanırken 4. hakem 3 dakika zaman kaybı gösterdi ve Demirsporlu taraftarlar artık maçın bu şekilde biteceğini düşünüp şarkılar söylemeye başladığı anda ikinci soğuk duş ile rakip takım tekrar beraberliği sağladı. Statü gereği maç doğrudan penaltılara kaldı ve Demirspor penaltı kaçırdı, ardından Adanaspor A.Ş. kaçırdı, Demirspor atışı gole çevirdi, 5’er penaltıda son vuruş rakip takımdandı ve tekrar penaltı kaçırılınca sahada takımımızın sevinç yumağı oluşturacağını düşünürken Fuat tekrar penaltı atışı için topun başına geldi ve topu dışarı attı. Bu sırada Yardımcı antrenörümüz İbrahim Uzunca hakeme doru koştu, oyuncularımızda yanına gitti ve hakemi uyardılar. Ondan sonra olayın farkına varan hakem Demirspor’umuzun kupayı aldığını gösteren düdüğünü çaldı. Maç sonrası ise sahada tam bir sevinç yumağı vardı.

Maçtan Notlar: Hakem 3’lüsü çok kötü bir maç yönetti. Bölgemiz hakemlerinin bu şekilde sezon öncesi hatalar yapması beni oldukça üzdü doğrusu.

Muhteşem Demirspor taraftarı, başta Şimşekler Grubu ve Kuzey Kapalıda maç izleyenler olmak üzere ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gösterdi. Karşılaşmanın 15. dakikasında yakılan 60 adet meşale ve sahaya yağan konfetiler bunun başlıca göstergesiydi. 3-0 öndeyken beraberliğe düşen takımımızı ikinci yarı ile birlikte inanılmaz şekilde desteklediler. Turuncu Beyazlı takım taraftarlarına oldukça fazla gönderme yaptılar. Yine 60 konfeti de bu sefer belli aralıklarla yakıldı ve muhteşem bir görüntü oluştu.

Maçın 62. dakikasında iki takım oyuncuları birbirine girdi. Maçın stresi ve taktir haklarını Adanaspor A.Ş. lehine kullanan hakem ile gerilen oyuncularımızdan Mesut ile rakip takımdan Necati birbirine girdi. Mesut’a sert giren Necati’ye hakem kayıtsız kalınca oyuncumuz sinirlerine hakim olamayarak Necati’ye saldırdı ve daha sonra saha karıştı.

 05/08/2002
www.mavilacivert.com