Mavilacivert_List  - İnternet'teki  "İLK"  Adana Demirspor Taraftar Organizasyonu...

 

 

YAZILI BİR ADANA BELGESELİ: SUYA YAZILANLAR…

Muhabbeti ve mavrası, abartısı ve küfrü, eğlencesi ve sıcağıyla Adana…. 1950’lerden 70’lere uzanan efsanevi günler… Muharrem Gülergin, Erdal-Mustafa Acet kardeşler, Aytaç Pekkoçak, Ayhan Karataş, Ünsal Fikirci ve daha niceleri… Adana Demirspor lokalinden kesitler;İhsan Sabancı, Met Ahmet, Füze Selami, Kartal Yaşar, Coral, Özden ve Tefo Mehmet’li dönemlerden unutulmaz hikayeler ve birinci ağızdan bire bir anlatılan gerçekler: 

Behçet Kurtiç’in kaleminden çıkan Suya Yazılanlar-Yenilmez Armada kitabı, okuyucularıyla buluştu! 

Güçlü Medikal’in katkılarıyla hayata geçen, Dr.Hulusi Kılıç’ın editörlüğünde son halini alan Suya Yazılanlar, bir Adana ve Adana Demirspor belgeseli niteliğinde. Kurtiç’in otobiyografik bir çerçeveden kaleme aldığı, Adana’nın en güzel yıllarını anlatan Suya Yazılanlar, aynı zamanda Adana Demirspor’un efsanevi sutopu takımının doğuşunu anlatıyor. 

“Bu kitap, Adanalılık ruhuyla maddi karşılık beklemeden kendilerini memleketlerine adamış Adanalı yüzücülerin destansı öyküsüdür” diyen Kurtiç  kitabın kahramanlarını “günün tüm bilinmeyenlerine karşın, hırsları ve  geçilmez kulaçlarıyla yol misali geçip giderlerken Adana uğruna suya yazıldılar” diye anlatıyor. 

Yenilmez Armada, Adana Demirspor adını tüm Türkiye’ye unutulmaz bir biçimde ezberletirken, Demirsporluluk ruhunun da temellerini atıyordu. Onların sporculuğu kadar kişilikleri ve sosyal ilişkileri de Adana’ya örnek olmuştu. Bu isimlerin böylesi kapsamlı bir çalışmayla tekrar anımsanması, bir yandan tarihin derinliklerinde kaybolup gitmelerini engellerken bir yandan da yeni nesillere bu efsanenin öğretilmesinde, Adanalılık ruhunu özümsemelerinde büyük katkı sunacak. 

Suya Yazılanlar-Yenilmez Armada, Adana’da sporun gelişme dinamiklerini, kişisel ilişkileri,

önemli detaylarıyla sunmasıyla, dikkatlice okunmayı hak eden bir çalışma. 

İsteme adresleri; 

Adana:  

Adana Demirspor Futbol Okulu, Sular Yolu, Yeni İstasyon yanı Tlf ;0322 4539951 

Hulusi Kılıç: dr.hulusi@gmail.com , 

Alpaslan Kuşvuran: akusvuran@gmail.com 

Ankara: Mustafa Uçar; mustava01@gmail.com  

İstanbul: Volkan Tanır; volkan@mavilacivert.com

 

 

Mavilacivert_LIST / Mavilacivert.Com 

Mavilacivert.Com 'un herhangi bir kurum, kuruluş,grup veya dernek ile, doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir bağlantısı ve ilişkisi yoktur. Mavilacivert.Com, Dünyanın ilk Adana Demirspor Taraftar Portalıdır.