Mavilacivert.Com

 


Röportaj : Şevki KAYA ...

Adana Demirspor Kulübü Yönetimi Ne Yapıyor?

Çok değerli Demirspor sevdalıları ve sitemizin kıymetli üyeleri. Bildiğiniz üzere Temmuz ve Ağustos aylarında iki farklı basın açıklaması ile mevcut yönetime bazı sorular yöneltmiştik. Bu sorulara doğrudan cevap almak için Demirspor Kulübü 2. Başkanı Sayın Şevki KAYA ile Demirspor Kulüp binasındaki makamında yaklaşık 3 saat süren bir görüşme yaptım. Görüşmemizde Sayın KAYA yönelttiğim bütün sorulara samimi bir şekilde ve soruların detaylarına inerek cevaplar verdi. Öncelikle Sayın Başkana misafirperverliği ve soruların tamamına dürüst ve açık bir şekilde cevap verdiği için Mavilacivert.Com Yönetim Kurulu ve Mavilacivert_List üyeleri adına teşekkür ederim.

Gelelim konuşmaya. Burada hepsini yazmam mümkün değil. Ben sizlere özetin özetini yani konunun özünü kısaca geçmeye çalışacağım. Sayın Başkana önce bizi yani Mavilacivet.Com’u sordum ve bizleri bildiğini ama internet ile arası iyi olmadığı ve fazla zaman bulamadığı için takip edemediğini söyledi. Bende kendimizi anlattım ve çok hoşuna gitti. Bu tür bir çalışma içinde olmamızdan dolayı da tebrik etti ve memnuniyetini dile getirdi. Peki Sayın Başkan gelelim Demirspor’a dedim ve başladı anlatmaya. Olumlu olumsuz çok şey söyledi başkan. Kimi zaman güldü, kimi zaman sinirlendi, kimi zamansa düşünceliydi ama genel hava olarak düşünceli olduğu her halinden belliydi Sayın Başkan’ın. Çok şey söyledi dedik bunları özetleyecek olursak;

-          Adana Demirspor kulübüne hizmet için geldim. Hem Seyhan hem de Büyükşehir Belediye Meclis Üyesiyim. Yıllarca kooperatif başkanlıkları yürüttüm. Siyasi bir geçmişim var ama Demirspor kulübünde görev aldığım son iki yıldır hiçbir dönemde siyasi kimliğimi kullanmadım.

-          2 yıl önce geldiğimizde transferler yapılmıştı, oyuncular ile yüksek fiyatlara anlaşılmıştı ve kulübün 785 milyar borcu vardı. Kulübün bütün maddi kaynağı Aytaç Durak idi ve kaynak Büyükşehir Belediyesi Mali İşler sorumlusu Sayın Selçuk ÖZKÖK aracılığı ile geliyordu.

-          Kulübün geriye dönük 10 yıllık birikmiş borçları vardı. Şu anda gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki “ADANA DEMİRSPOR KULÜBÜNÜN DEVLET KURUMLARINA 5 KURUŞ BORCU YOKTUR”. Her ay her şeye rağmen vergiler mutlaka ödenmektedir. Belki de maliyeye borcu olmayan tek kulüp biziz.

-          Başkan Mustafa TUNCEL ile birlikte çalışmaya başladığımda bana ilk söylediği şey “Ben bütün mesaimi Demirspor Kulübüne sabit gelirler yaratmak için harcayacağım. Bütçe denk olacak, gelir-gider dengesi kesinlikle aşılmayacak. Sizlerse takım ile ilgileneceksiniz.” Ancak takım geçen yıl başarısız olunca bütün planlar alt-üst oldu, mesaimizi takıma harcadık ve başarı gelmeyince sabit gelirler konusunda ürettiğimiz 20’ye yakın proje askıda kaldı.

-          Demirspor kulübüne Sayın Aytaç DURAK dışında maddi olarak kaynak sağlayan hiç kimse yok. Ama gerçek bu. Adana’da görüşmediğimiz büyük alışveriş merkezi, mağaza, işadamları, odalar, borsalar vs. kalmadı diyebilirim. Hepsi de olumsuz yanıt verdi. Adana Valisi İ. Kemal ÖNAL’a gittiğimizde, kendi yetki sınırları içinde olan Organize Sanayi Bölgesi’nden kaynak aktaracağını ve destek yaratacağı sözünü vermesine rağmen bunların hiçbiri hayata geçirilmedi. Sayın Durak önceden Belediye kaynaklarından bir miktar aktarma yapabiliyordu ama artık yetkileri sınırlı olduğu için kaynak aktaramıyor. Belediye aracılığı ile gelen paralar karşılıksız değildi. Bir bedel karşılığı geliyordu. Örneğin Belediyeye bağlı İmar İnşaat’tan forma reklamı karşılığı para aktarılıyordu. Şuan kulübe Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile kesintilerden sonra her ay 40 milyar civarında para aktarılıyor ancak bu para Demirspor’a özel değildir. Bütün spor kulüplerini desteklemek amacıyla aktarılan paradan gelen paydır.

-          Halen Demirspor’a küçük miktarlarda da olsa maddi katkı sağlayan, bizlerin ricasını geri çevirmeyen esnaflar da var ama iş hacimleri çok büyük olmadığı için destek kısıtlı oluyor. Buna rağmen onlara teşekkür ederim, kendi imkanlarını zorlayarak ve Demirspor sevgisi ile bunu yapıyorlar. Hiçbirinin hiçbir çıkarı yok bu parayı verirken.

-          Geçen yıl 4.5 trilyon olan bütçeyi 3 trilyona düşürdük. Bu para bu kadar verimli bir kentten para kazanan insanlar için büyük bir para değildir ama 3 trilyonun bile kaynağını yaratmaya çalışıyoruz.

-          KALICI GELİRLER İÇİN HAYATA GEÇİRİLECEK PROJELER VAR. Bunlardan ilki Real’in ilerisindeki Benzin İstasyonu yeri. İşlemler tamamlanma aşamasında. Üzerindeki şerhin kalkmasını bekliyoruz. Ayrıca Ceyhan yolu üzerinde yakın zamanda faaliyete geçecek olan ve bütün kamyonların park edeceği Kamyon garajı içindeki tesis Demirspor’un olacak. Kamyonların yüklerini tartan elektronik tartı da Demirspor’un olacak (Günde ortalama 4000 araç giriyor). Park ücreti karşılığı alınan payın bir kısmı da Demirspor’a kalacak. Merkez Terminalden yapılacak giriş çıkışlardan da pay alınacak. Adana genelindeki bütün toplu taşıma hatlarına kooperatiflerle işbirliği çerçevesinde hat eklenecek ve her hatta 3’er tane Demirspor’un yeri olacak. Bunlar her yıl kiraya verilerek çok büyük bir sabit gelir yaratılacak. En büyük projelerden birisi bu. Elimizden geleni yapıyoruz. Şuanda şehir içi servis araçlarının yani S plakalı araçların ruhsat sorunu var: Bunlar kayıt altına alınırsa (Bu konuda yetki karmaşası yaşanıyor) Demirspor’a burası da oldukça tatmin edici sabit gelir kaynağı olacak.

-          Fatih Terim tesislerinin Adana Demirspor Kulübü’ne devri konusunda uğraşlarımız oldu. Belediye meclis üyelerinin hemen hepsi tamam dedi. “Komisyonda görüşerek onaylayalım ve tesisleri Adana Demirspor Kulübüne verelim” dediler. Benim katılmadığım bir komisyonda gündem maddesi yaparak ret oyu vermişler. Bunu asla unutmayacağım.

-           Demirspor’un otobüsü alınırken bir vakıf kurulmasını ve otobüsün o vakıf üzerine yapılmasını söyledim ama hayata geçirilmedi. Otobüs Belediye üzerine geçti ve haciz edildi. O otobüsü gördükçe içim parçalanıyor. Uğraşlarımız devam ediyor ama adli işler yavaş işliyor. Şuan sadece 2 işçinin dosyası kaldı. Ondan sonra otobüsü geri alacağız.

-          Demirspor yönetimi boş durmuyor. Hemen herkes bir şekilde şartları zorluyor ve kulübe çok büyük miktarlarda olmasa da maddi olarak katkı sağlıyor ama tabii ki yeterli değil. Örneğin Başkent hastanesi Başhekimi Süleyman bey aynı zamanda yönetim kurulu üyemiz bütün sağlık giderlerini karşılıyor ki bu da yıllık 50-60 milyarlık bir katkı demektir. Gelecek yıl içinde Kızılcahamam’da yapılacak kamp için masraf bu vesileyle azalacak veya tamamen ortadan kalkacak çünkü Başkent hastanesi orada tesis alıyor.

-          Parası olan varsa gelsin, görevi bırakmaya talibiz, yeni yönetime de sonuna kadar her konuda destek veririz, gerekirse görev de alırız diyoruz ama kimileri önce tamam diyor sonra işlerinin kötülüğünü göstererek vazgeçiyor. Birileri sahip çıkar mı diye iki defa kongre kararı alındı ama laf üretenler, konuşanlar gelip aday olmadılar.

-          Kombine bilet satışı ile gelir elde edilmesini hiç sormayın. O kadar büyük işler yapan sanayici, işadamı, odalar vb. var. Kombine bilet satın alarak destek vermekten bile uzaklar.

-          Ayrıca alt yapıya da daha fazla önem vermek için çalışmalarımız var. Alt yapıdan pek çok oyuncuyu kazanmak için onlara sosyal olarak rahat bir ortam sağlamak için çalışıyoruz. Maddi sorunlar çözüldükçe bunlar da zamanla olacak.

-          Sadece Taner’e değil diğer oyuncularımıza da kulüp buldukları ve iyi bir teklifle geldikleri taktirde kendilerini bırakacaklarını, yardımcı olacağımızı söyledik. Taner bir teklifle geldi. 150 milyar alacağı ve 75 milyar da bonservis ücreti olmak üzere toplam 225 milyar katkı ile gitti. Mersin ile anlaşmadan önce bizimle görüştü. Kendisine 100 milyar teklif ettim ve kabul etti. Taner Samsunspor’a giderken bonservis ücreti olan 75 milyarı Samsunspor adına ödeyen Antalya’da yaşayan Samsunlu işadamıdır. Kendisine 75 milyarlık ve 2 ay sonra tarihli bir çek önerdim fakat işadamı parayı peşin istedi. Taner olayı da böylelikle kapandı.

Evet değerli Demirsporlular, sizlere yaklaşık 3 saatlik konuşmanın özetini aktarmaya çalıştım. Bunları not etmiştim ama unuttuklarım olduysa veya tam olarak açıklayamadıklarım varsa affınıza sığınıyorum. Mavilacivert.Com olarak Adana Demirspor Kulübüne katkı sağlayacağını düşündüğümüz her olayda yönetimin ve takımın yanında olduğumuzu söyleyerek sayın Başkanın yanından ayrıldım.

Bir kez daha ifade etmek istiyorum ki, bizler var olduğumuz sürece Adana Demirspor camiasının menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğiz ve bu yönde çalışan herkese, her kesime de imkanlarımızı zorlayarak destek vereceğiz. 

Son olarak;

Adana Demirspor kulübü 2. Başkanı sayın Şevki KAYA’ya bizlere zaman ayırdığı, sorularımıza açık ve net ifadelerle cevap verdiği ve basın açıklamalarımızda çok sert ifadelerle yönetimi eleştirmemize rağmen şahsımı büyük bir misafirperverlikle ve samimiyetle ağırladığı için Mavilacivert.Com yönetim kurulu adına teşekkürü bir borç bilirim.

Bir başka röportajda buluşmak dileğiyle....

Saygılarımla

Alpaslan KUŞVURAN

Mavilacivert.Com Yönetim Kurulu Üyesi

alpaslan@mavilacivert.com

 

 

 

Mavilacivert_LIST / Mavilacivert.Com 

Mavilacivert.Com 'un herhangi bir kurum, kuruluş,grup veya dernek ile, doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir bağlantısı ve ilişkisi yoktur. Mavilacivert.Com, Dünyanın ilk Adana Demirspor Taraftar Portalıdır.