“Adana Demirsporluların sesi, ilklerin adresi”

                                                                                                                                           25/12/2003

ÇARESİZLİK DEMİRSPORUN KADERİ OLAMAZ!!!

Sevgili Adanalılar, değerli spor kamuoyu...

Türkiye 2. Ligi  A Kategorisi 2003-2004 sezonu ilk yarı müsabakaları geçtiğimiz hafta sona erdi. Demirsporumuz ne yazık ki oynadığı 17 maç sonunda 4 galibiyet, 4 beraberlik ve 9 mağlubiyet ile ilk yarıyı 16. sırada tamamladı. Attığımız ve yediğimiz gol sayıları ise ne yazık ki umut verici değil. Az atıp çok yiyoruz...Hatta 6 karşılaşmada golümüz dahi yok...Bir kısmında ise pozisyonumuz bile yok ne yazık ki...Sizlere ilk yarının teknik analizini yapmak istemiyoruz...

Bizim anlayamadığımız Adana Demirspor’un nasıl bu kadar kötü yönetildiği, hatta nasıl yönetilemediği. Bugünkü kriz ve sorunları, krizden çıkış yollarını değerlendirebilmemiz için 2002-2003 sezonu başına, Sayın Mustafa TUNCEL yönetiminin işbaşı yaptığı tarihe dönmemiz gerekiyor.

2 yıl üst üste şampiyon olmuş bir takımı devralan TUNCEL yönetimi Sayın DURAK’ın da girişimiyle Adana esnafından toplanılan 1 trilyon 627 milyar liralık sıcak para girişi ile sezona başlama fırsatı yakaladı. A kategorisinde özlenen şampiyonluk için de zemin hazırdı. Takımın iskeleti bozulmamış, yeni takviyeler yapılmış ve aynı teknik direktörle yola devam kararı alınmıştı. Fakat beklenen olmadı. Evdeki hesabın çarşıya uymayacağı ligin ilk 4 maçında “0” puan alınması ve sergilenen kötü oyunla belli olmuştu. Yönetimin normal şartlar altında en geç 5. veya 6. haftada teknik heyet değişikliğine gitmesi kaçınılmaz görünüyordu. AMA YAPILMADI !!! Göz göre göre aynı kadro ve teknik heyette ısrar edildi. Ta ki ilk devrenin bitimine birkaç hafta kalıncaya kadar. O dönemde bu değişikliğin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu Mavilacivert.Com olarak defalarca dile getirdik.

Teknik ekibin ayrılmasından sonra uzun bir araştırma döneminden sonra tecrübeli çalıştırıcı Sayın Behzat ÇINAR ile el sıkışıldı ve devre arası Antalya kampına gidilerek takıma 8 adet yeni oyuncu transfer edildi.

Ligin ikinci yarısında ilk 3 maçta yaşanan mağlubiyetlere rağmen sahada iyi oynayan ve mücadele eden bir ekip vardı. 4 . haftadan itibaren ise eski ve yeni oyuncuların uyumu sağlanarak seri galibiyetlerle ligin ikinci yarısının puan cetveli esas alındığında ilk üç sıraya yerleştik ve şampiyon olduk. SORUYORUZ: Bu kadar başarılı, vizyon sahibi ve tecrübeli bir teknik adamla yollar neden ayrıldı? Soruyoruz çünkü Adana Demirspor yönetimi ÇINAR’ın gönderilme nedeni hala açıklamadı!!! VE YİNE SORUYORUZ: Ligde kalmanın garantilendiği Mayıs ayından Temmuz ayındaki transfer dönemine kadar Adana Demirspor yönetimi ne yapmıştır? Bu 2 ay zarfında Sayın Aytaç DURAK dışında finans sağlayabilecek şahıs, kurum, kuruluş, herhangi biriyle veya bir yerle görüşme yapılmış mıdır? Sayın Behzat ÇINAR’ın liderliğinde takım aslanlar gibi mücadele ederken yöneticilerimiz neden eşya piyangosu, benzin istasyonu, kamyon garajı, şehir içi taşımacılık hattı ve yeddieminde çürüyen otobüsümüz ile ilgilenmiyordu? Yönetici, takım iyi giderken haftada bir gün antrenmana bir gün de maça giden insan mıdır? Galibiyetlerden sonra futbolcular ile omuz omuza tribünleri selamlayıp gösteri yapan insan mıdır? HAYIR...

İyi bir yönetici takım iyi giderken ileriyi görebilen ve buna göre plan ve projeler üreten, takım kötü giderken de acil eylem planı oluşturan ve takımın içinde bulunduğu olumsuz durumdan bir an önce çıkması için gerekli önlemleri alan insandır...

Gelelim transfer sezonuna. Bu takımı 3 yıldır sırtlayan, 3 sezonda 89 gole imza atan bir ileri uç elemanı; Taner; “Bu oyuncu ile takım 10 kişi oynuyor” diye düşünen bir zihniyet tarafından kulüpten koparıldı. Alt yapıdan yetişmiş, bu yörenin insanı, nadir yeteneklerden birisi olan Cem de hemen hemen benzer mantıkla takımdan koparıldı. Yerlerine ise Zeynel Abidin ve Levent transfer edildi? SORUYORUZ: Zeynel Abidin ile takım kaç kişi oynuyor? Büyük umut bağlanan Levent nerede? Kaç maç oynadı? Kaç puan kazandırdı? Bayram kaç gol attı? Bu oyuncular ile takım kaç kişi oynuyor Sayın Başkan ve yönetim kurulu üyeleri?

Taraftarların açlık grevi yaptığı, bütçe küçültülmesi yoluna gidildiği bir dönemde bu transferler hangi parayla ve ne kadar maliyetle yapıldı? Forma yaptıramıyoruz dediğimiz bir tabloda Abant kampına hangi parayla gidildi, maliyeti nedir??? Dönemin gelir-gider tablosu neden açıklanmıyor? Kamp dönüşü Umbro firmasıyla hangi paraya anlaşıldı? Ne yazık ki Adana Demirspor taraftarları bu söylem ve eylemler arasındaki tezatlar karşısında psikolojik travma geçirmektedir!!! Çünkü bir gün forma yaptıracak paramız yok diyenler, ertesi gün forma için anlaşabilmekte, parasızlıktan oyuncu gönderenler yerlerine fazlasıyla transfer yapabilmektedirler. “Yeni transferlere peşin ödeme yapmadık, ileri tarihli çekler verdik” diyebilirsiniz. Ne zaman bulunacağı meçhul hatta yapıyla hiç bulunamayacak kaynağa güvenerek mi imza attırdınız bu oyunculara?

YİNE SORUYORUZ: Adana Demirspor yönetiminin kaynak arayışlarına başlaması için taraftarların açlık grevi yapması, futbolcularının tüm Türkiye’nin gözünün önünde olduğu 4’lü bir turnuva öncesi kazan kaldırması mı gerekiyor? Nasıl olsa Sayın DURAK kaynağı yaratır mantığıyla neden Ağustos ayı beklendi? Ağustos ayından bugüne kadar Sayın DURAK’tan Adana Demirspor Kulübüne ne kadar para aktarıldı? Hangi futbolculara ne kadar ödeme yapıldı? Deplasman giderleri nasıl karşılandı? Bu insanlar daha ne kadar fedakarlık yapabilir? Maddi sorunlarla mücadele eden oyunculara kaynak yaratamadınız, neden psikolojik destek vermediniz, neden sahip çıkmıyorsunuz bu zor günlerinde? Bu ağır koşullarda sorumluluk alan, özveri ile mücadele eden Teknik Direktörümüz Sayın İbrahim UZUNCA ve Antrenörümüz Sayın Tekin İNCEBALDIR daha ne kadar dayanabilirler, ne kadar sağlıklı karar verebilirler, ne kadar verimli olabilirler?   

Nitekim kaçınılmaz sonun ayak sesleri başladı; mukavelesi sona eren futbolcular birer birer başka takımlarla görüşmeye başladılar. Bazıları yollarını ayırdı bile...

Yönetim ise Ağustos ayında başladığı sözde kaynak arayışlarına halen devam etmekte, korkumuz o ki kulüp kayyuma devredilinceye kadar devam edecek. BU NASIL ARAYIŞ??. Bu arayışta kullanılan yöntemlere de değinmeden geçemeyeceğiz. Adana Demirspor kulübü Trafik/Sigorta Müşavirliği midir ki Adana’da kayıtlı 1 yaşın altındaki BMW/Mercedes envanterini çıkartsın? Olayın daha da vahim olan yanı bazı insanların gazetelerde teşhir edileceği söyleniyor. Belli bir yaşa gelmiş, alnının teriyle kazandığı paralarla araba sahibi olan insanları mı teşhir edeceksiniz gazetelerde? SAKIN YAPMAYIN... Bu kulübe küstürülmüş ve bu konuda hiçbir girişimde bulunmadan, kırgın Adanalıyı bir kez daha yaralamayın...

Kaynak arayışında bir başka DAHİYANE yöntem de, Demirspor tarihinde ilk defa stad bakımı ve saha kapatma cezaları hariç, 5 Ocak Stadı dışında bir iç saha maçı yapmak...NİYE KOZAN??? Eğer Adana ve Adanalıya veya Adanaspor A.Ş. Stat Müdürlüğü’ne bir mesaj vermek istiyorsanız bunun yolu ilçe stadında maç yapmak mıdır? Hani bilirkişi raporu alınıp, mahkeme yoluyla stat kirası düşürülecekti? Ağustos ayında Sayın Başkan TUNCEL’in bu yönde açıklamaları vardı. MAHKEME SONUCU NE OLDU? Diğer konularda olduğu gibi bu konuda da herhangi bir açıklama neden yok???

Bu aşamadan sonra yönetime soruyoruz: NE  YAPACAKSINIZ? Lütfen bir daha çıkıp da “ Sayın DURAK ayda şu kadar verecek, başka kimseden destek alamıyoruz” türünden klişeleşmiş açıklamalar yapmayın!!! Sayın DURAK’tan ne aldınız, nereye ne kadar ödeme yaptınız? 6 aydır size sırt çevirmiş olan Sayın DURAK bu saatten sonra ne verebilir?

Gelelim bu soruların esas muhatabı Sayın Aytaç DURAK’a;

1-                 “Yeni yasa engel teşkil ediyor, eskisi gibi para aktaramam” diyorsunuz. Bu yasa Mersin İdmanyurdu başta olmak üzere, takımlarına Belediye Başkanlığı yetkisiyle kaynak yaratan diğer  takımları neden etkilememiştir? Yasa sadece Adana ilinde ve Adana Demirspor için mi geçerlidir?

2-                 Madem bu yönetime destek olmayacaktınız neden gelmelerine ön ayak oldunuz?

3-                 Bu yönetimde görevini layıkıyla yapamadığını düşündüğünüz  isimler varsa neden kongre için düğmeye basmıyorsunuz?

4-                 1989-1994 yılları arasında belediye başkanı sıfatınız yokken, Adanalı, hali vakti yerinde bir müteahhit olarak Demirspor’a maddi yardımda bulundunuz mu? Aynı soruyu Sayın TUNCEL’e de soruyoruz; Adanalı ve Adana’da uzun yıllardır siyaset yapan birisi veya işadamı kimliğiniz ile 2002 yılı öncesinde kulüp yönetimlerine maddi katkı sağladınız mı? Sağlamadıysanız bugün neden Adana’dan kazananlara kızıyorsunuz?

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Adana Demirspor taraftarı yine de umudunu kaybetmemiştir. Bu aciz ve şikayet etmekten başka bir şey yapmayan yönetimin istifası durumunda şirketleşme de dahil modern spor kulübü yönetiminin gerekliliklerini bilen, sorumluluk ve vizyon sahibi şahısların Adana Demirspor’a sahip çıkacağı konusunda inancını yitirmemiştir.

Adana Demirspor yönetiminin 2002 yılından bu yana atacağı TEK olumlu adım GÖREVİ BIRAKMAK ve olağanüstü kongre tarihini belirlemek olacaktır.

Aksi taktirde bir çok oyuncunun gönderilip, altyapı ve Adana amatör kümeden yapılan takviyelerle takımın kümede kalacağını sanmak kasaba, belde, semt ve üniversite takımlarını Adana 5 Ocak Stadı’nın pırıl pırıl çimlerine yeniden davet etmek sonucuna yol açabilir ki bunu siz de dahil hiçbir Adanalı ve Demirsporlu bu dakikadan sonra kaldıramaz, kabullenemez!!!

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURURUZ.

Mavilacivert.Com


Mavilacivert_LIST / Mavilacivert.Com 

Mavilacivert.Com 'un herhangi bir kurum, kuruluş,grup veya dernek ile, doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir bağlantısı ve ilişkisi yoktur. Mavilacivert.Com, Dünyanın ilk Adana Demirspor Taraftar Portalıdır.