Haftanın yorumu...
Volkan TANIR
Mavilacivert_List - İstanbul

 Kim soracak bu futbol'un hesabını...?     

    Soğuk sert bir rüzgar ve sağanak yağış ile başladı, İstanbul'da bu pazar... halbuki ne güzel bir hava vardı cumartesi günü, adeta yakıcı kavurucu bir güneş ve pırıl pırıl bir gökyüzü, neyse bu hava koşulları altında gittik Bayrampaşa'ya binbir umut ve bu sene ilk kez Demirspor'umu izleyecek olmanın heyecanı ile ...
Ne mi buldum Demrspor'da ? ne mi gördüm ? cevap: Hiçbirşey...! bu muydu yani grup olarak her hafta sonu birbirmizi aradığımız maç n'oldu diye sorduğumuz yorumlar yazdığımız, fotograflar çektiğimiz belki de ailelerimizi bir pazar günü eve tıkıp gidip maçını seyrettiğimiz Demirspor bu mu ? yani...neyse çok uzatmayıp maçı anlatayım artık.
   
    Karşılaşma, Bayrampaşa Çetin Emeç stadında oynandı stadda seyirci üstünlüğü tartışmasız bizim elimizdeydi kapalıda şimşekler grubu, kale arkasında İstanbul'daki Demirspor'lular, kapalının sağ köşesinde ise 20-30 tane Büyükşehir Bld. seyircisi... Demirspor: Kalede Murat , Defansta: Paşa, Mesut, Arman, Fuad, Kadir Ortada: Bekir, Onur, Hakan ve ileride Taner - M.Diliçıkık onbiri ile başladı... daha yerimize şöyle bir rahatça oturmadan 2. dakikada İstanbul'un golü geldi cezasahası üzerinden yerden ve çok da zor olmayan bir topu bizim kaleci ellerine sağlık tutamayınca hemen önündeki rakip oyuncu tamamladı 1-0... golden sonra toplanırmıyız dedik, adamlar resmen çok şiddetli bir rüzgarı da arkalarına alarak tek kale oynamaya başladılar ve nitekim 12. dakikada çok net bir pozisyondan faydalanamadılar...17. dakikadan sonra bizim takım yavaş yavaş atak yapmayı aklına getirdi ve Taner'in bir kafa şutu üstten dışarı çıktı... ve Gol 20. dakikada sol taraftan ani gelişen bir demirspor atağında önce Hakan ortaladı top geri geldi tekrar Onur ortaladı kaleci Nihat'ın elinden kaçırdığı topu bizim ileri uç oyuncularımız tamamlarken ve hatta golde oldu ama hakem topa elle müdahale olduğunu tespit etti hem kırmızı kart hem penaltı... ve Hakan skoru 1-1 'e getiren golü penaltıdan kaydetti...(golun resmini maç fotolarında görebilirsiniz) işte bu ilk yirmi dakikalık görüntünün içimize saldığı umutsuzluk ve karamsarlık yerini artık rakip 10 kişi kaldıktan sonra "biz bu maçı alırız" a dönüştü..! ama sadece bizde dönüşmüş takımda  tık yok  çünkü 1-1 den sonra bir 10 dakika falan saldırdık 1-2 net pozisyonumuz da oldu atamadık ama adamlar yine baktılarki bizim takımda iş yok 10 kişiyle yine bizi sahamıza hapsettiler hemde sağdan soldan dövercesine hele 44' dakikada bir pozisyon var ki yine ilk gollerine benzer biryerden cezasahası ön çizgisi üzerinden çok düzgün bir vuruş yaptılar top herzamanki gibi bizim kaleciyi yine geçti önce sağ direğe vurdu çizgide yürüdü sol direğe vurup oyun alanına geri döndü ki biz çoktan golü yedik diye gözlerimizi kapatmıştık bile...ilk yarı notlarına şunu da eklemek lazım adamlar çok kuvvetli bir rüzgarı da arkalarına alarak bize yüklendiler...işte bizde hem rakibin 10 kişi kalması hemde rüzgarı arkamıza alacak olmamız nedeniyle kesin yenecez diye düşünmeye başladık.

     2.yarıya yine İstanbul ekibi hızlı başladı bizim ortasahanın tel tel döküldüğü hatta dökülecek bir ortasahamızın bile olmadığı bir maçta, adamların 10 kişi kalmış olmalarına ve rüzgara karşı oynamalarına rağmen Demirspor oyunun hiçbir bölümünde maçın hakimi olamadı 2.yarı yine tek kale oynadılar bizim takımın kanatları evlere şenlik, ortasahada Cem ve Savaş 'ın yerini dolduramadığı çok bariz bir şekilde görünen Demirspor'da ortasahanın ortasına bu yarıda Mesut çekilmiş :) onun yerine alınan 14 numaralı oyuncumuz sanki hayatında ilk kez top oynar gibiydi sola atılan bütün topları ya kaçırdı yada kaptırdı... tüm bunlara rağmen yine bu yarıda Taner'in cezasahası dışında karşı karşıya kaldığı kaleci Nihat'ın üzerinden aşırttığı top, önce üst kaledireğinin altına vurdu sonrada çizgiye çarparak oyuna geri döndü bir de son dakikalarda yine Hakan'ın kaleciyi geçip sol direkten geri gelen bir topu var...ama şunu söylemek gerekir ki eğer İstanbul 10 kişi kalmasa kesin fark yer dönerdik Adana'ya..
Aslında söylenecek çok fazla şey yok, çünkü Demirspor'da ruh kalmamış hadi gerçekten inansalar bile güçleri yok sahada 2 pas yapmaktan acizler... ne bir verkaç ne bir oyun düzeni ha bire defanstan Taner'e top şişirmeler... ya bir takım düşünün rakip son 70dakikayı 1 kişi eksik oynayacak 2.devre full rüzgarı arkana almış üstüne birde gol yemiş mağlup duruma düşmüşsün hala ve hala tek forvet Taner ne bir baskı ne bir oyun kurgusu...yok yok yok maalesef doğrusunu söylemek gerekirse benim geçen sene B kategorisinde izlediğim Demirspor, şimdiki Demirspor'u çok ama çok rahat yener bi kere Kalecimiz ve Kanatlarımız evlere şenlik varlıkları ile yoklukları belli değil orta sahada sadece ama sadece Hakan ileride de tek başına Taner. Bu maçın en iyisi bence Arman'dı... tek başına, Fuat'ında katkısıyla süper mücadele etti, Taner'de çok koştu ama ne doğru düzgün top getiren var ne de yanında bir partneri. 

      Artık bu görüntü herşeyi ortaya koyuyor, birileri çıkıp bu manzaranın hesabını sormalı bu kadroyu oluşturup her türlü sorumluluğu alanlar bu rezaletin hesabını ne şekilde ve nasıl verecekler bilmiyorum ama hesap vermeliler...Demirspor'un şuan, geçen sene çok eleştirdiğim ve artık oynamasınlar dediğim Nasuh ve Taşkın'a muhtaç olduğunu gördüm bu karşılaşmada Ali Yılmaz, Taşkın, Nasuh yoklardı sakat veya cezalılarsa bilemem ama aksi halde bu oyuncuların ölüsü bile bugün izlediğim  takımda banko oynar, kaleci Okan'ı da sanırım ilk 1-2 maçtan sonra yedeğe çektiler ama hiç abartmıyorum bu yeni kalecinin eline top sadece out atışlarında geçti...çok yazık, çok traji komik...

Volkan Tanır - Mavilacivert.Com / istanbul (20/10/2002)


 20/10/2002
www.mavilacivert.com