Haftanın yorumu...
Alpaslan KUŞVURAN
Mavilacivert_List - Nevşehir

 ONURLU BİR İSTİFA!     

      Ankara'da çıkan olaylar nedeniyle son cezalı maçımız olan Dardanel maçı için daha önce de birkaç kez maç yaptığımız Nevşehir Gazi stadındaki yerimizi aldık. Saatlerin geri alınması nedeniyle maç saat 13.30'da başlayacaktı. 
      Ben 12.00 sularında stada gittim. Demirspor henüz yeni gelmişti. Kapıda yöneticilerimizden Şevki KAYA ile bir süre sohbet ettikten sonra içeri girdik ve Başkanımız Mustafa TUNCEL ile merhabalaştık. Sayın TUNCEL "takımda morallerin çok iyi olduğunu, havaya alışmaları için takımın 2 gün önceden Nevşehir'e getirildiğini ve maçı kazanmak için her şeyin müsait olduğunu söyleyerek "Bugün Dardanel'i parçalayacağız" ifadesini kullandı. Şevki KAYA ve Duran BÜLBÜL'de aynı yönde görüş bildirerek "Dardanel'i ton balığı gibi yiyeceğiz" dediler. 
      Yine bu karşılaşmaya Adana'dan 6 otobüs taraftarımız geldi ve üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdi. Özellikle golden sonra takıma inanılmaz bir destek vardı. Ama haftalar sonra ilk defa maç sonrası takımı ve Ercan ALBAY'ı yanlarına çağırmamaları bir işaret olarak algılanmalıdır bana göre. 
      Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Futbol adına sahada fazla varlık gösteremeyen bir Demirspor vardı. Aslında Dardanel de öyle maçı kazanacak bir oyun ortaya koymadı ama haftalardır yediğimiz gollerin benzeri bir pozisyonda topu ağlara gönderdiler. 
      Bu dakikadan sonra kapanan ve kontra ataklarla gol arayan Dardanel'e karşı son 25 dakika 9 kişi kalan takımımız sadece birkaç gol pozisyonu ile karşılık verebildi. Bir ölü topta Mesut'un 90'a gönderdiği topu kaleci çok güzel çıkardı, bir diğerinde ise son dakikalarda kafa vuruşu ile boşta kalan topu Taner altı pasın içinden ağlara gönderemedi. 
     Karşılaşmayı yöneten hakemlerin sahaya ağırlıklarını koyamadığı bir gerçek. Özellikle yardımcı hakemlerden kapalı tribün önünde maçı yöneten kişi (biz burada maç izliyorduk) tam anlamıyla bir trajedi sergiledi. İlk yarı Taner'in ofsayt olmayan 2 pozisyonuna bayrak kaldıran hakem, ikinci yarıda defalarca kontra atakla kalemize gelen Dardanel forvetlerinin en az 3-4 ofsaydına devam kararı verdi (Pozisyonlar önümüzde olduğu için çok açık görüldü). Zaten bunlardan birisinde defans oyuncumuz Mehmet gole giden rakibini düşürdü (ki en doğrusu buydu) ve kırmızı kart yedi, yine aynı pozisyonda öyle sanıyorum ki hakeme laf söyleyen Mustafa'da kırmızı kart ile oyun dışı kalan bir diğer oyuncumuzdu. 
     Ama hakem hataları yüzünden yenildiğimizi söylemekse yine gerçek dışı olur. Hakemler dört dörtlük bir maç yönetselerdi de bence durum değişmezdi. Maalesef sahada savaşan birkaç oyuncumuz vardı. Yine sahanın en iyisi yeni transferimiz Hakan'dı. Çok çabaladı ama olmadı. Murat'ın yediği golde hatası yoktu. Mehmet, Onur, Kadir, Arman iyi niyetliydi. Bekir çok çalıştı ama gücü yetmedi. 
     Bu yıl çok şey beklediğimiz oyuncularımız ise maalesef çok formsuz ve biraz da tabir yerindeyse sorumsuzlar. Mesut sahada top oynamaktan çok hakem ve rakiple oynuyor. Ali Yılmaz çok güçsüz kalıyor. Fuat koşuyor ama rakip geçince sinirlerine hakim olamıyor. Taner gayretli ama eline geçen birkaç fırsatı da değerlendiremiyor. Belki de yalnız kalıyor. Mustafa her hafta başka bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Sonuç ise ortada 10 maçta sadece 8 puan.....

    Bu hafta ise zorlu Sivas deplasmanı var. Sonrasında ise haftalar sonra Adana'da Kayseri ile oynayacağız. Karamsar olmamak gerek ama bu iki maçtan 6 puan çıkarsak bile bu yapı ile bu takımdan bir başarı beklemek yersiz olur. 
   Bütün bunların sonucunda ise olması gereken, bu maçın yorumu için attığım başlık. 

Saygılarımla.
Alpaslan KUŞVURAN 


 30/10/2002
www.mavilacivert.com