Mavilacivert_List  - İnternet'teki  "İLK"  Adana Demirspor Taraftar Organizasyonu...

 
 
Haftanın yorumu...

Mavilacivert_List - Gaziantep

   
KAYBEDERKEN KAYBETMEK ...

Merhaba,

Sezonun bu ilk maç yorumunda mutlu haberler verememenin üzüntüsüyle bu satırları yazıyorum. Umarım yapılan hatalardan gereken dersler çıkarılır. Maça dönecek olursak; yaklaşık 3 saatlik yolculuktan sonra Gaziantep'e ulaştık. Ancak stada gitmek için Antep'e ulaşmak yetmiyor. Stad, Antep'in 15 km dışında. Şehri bilmeyen birisinin bulması imkansız. Sora sora Bağdat bulunur demişler ama sorduğumuz 20 kişiden 15'i bize yanlış yol tarif etti. Maçın başlamasına on dakika kala stada vardık. Ancak içeri giremedik. Yaklaşık 70 kişilik bir demirspor taraftarı da stada girememişti. Bu gecikmeye jandarmanın (kırsal kesim olduğu için polis yerine asker vardı) üst araması yapması neden olmuştu.

Taraftar sayısı olarak üstünlüğümüz vardı, beş otobüs kaldırılmıştı. Rakibin yüz kadar taraftarı gelmişti. Demirspor maça daha diri başladı, orta alanda İlhan ilk gözüme çarpan oyuncuydu. Kamil de ilk yarıda biraz hareketliydi. Takımın geri kalanı geçen seneden örnekler veriyordu. Kaleci Murat'ın yenilen ilk golde hatası yoktu. Aslında yenilen gollerin hiçbirisinde yapacak bir şeyi yoktu. İlk golde karşı karşıya kaldı, rakibin şutunu engelledi ancak dönen topu yine rakip tamamladı. Defansımız bu atakta ortadan delindi. Rakip bir duvar pasıyla pozisyon buldu. İlk yarıda ciddi bir atağımız yoktu. Hatırımda kalan yalnızca sağdan bir ortaya Mustafa'nın kafası var. Kaleci köşeye uzanıp yakaladı. Mustafa kafayı uzaktan vurmuştu, kaleye daha yakın olsa gol olabilirdi. Hakemler Şanlıurfa bölgesindendi. İlk yarıda takdir hakkını ev sahibinden yana kullandı ama skora etki eden hata yapmadı. 

İkinci yarıya hareketli başladık. Aydoğan - Tuncay ve Dursun - Kadir değişiklikleri ile forvet kalabalıklaştı. Şenol forvetten orta alana kaydı. Tam ataklarımızı sıklaştırırken ikinci golü kalemizde gördük. Gol biraz kontra atak, biraz da defansın ikramıydı. Murat Yüksel yanından geçen rakibe müdahale edemeyince rakip oyuncu kaleciyle karşı karşıya kaldı ve golü kaydetti. Bizim ataklarımız çok büyük tehlike yaratmadı ama forvetlerimiz biraz becerikli olsaydı iyi pozisyonlara girebilirlerdi. Üçüncü gol de kontraataktan geldi. Zaten bitkin takımımız bu golden sonra tamamen oyun düzeninden koptu. Hakem ikinci yarıda takdir haklarının kullanımında daha dengeliydi.  

Genel olarak, gole dönük oyunda geçen seneki eksiklerimiz devam ediyor. Defansif oyunu da beceremiyoruz, defans oyuncularımız çok ağır, geçen seneyi bile aratıyorlar. İkinci yarıya Dursun yerine Murat Yüksel veya Arman değişikiliği ile başlamak daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum ama bu da sonuca etki etmezdi sanırım. Eski oyuncular geçen seneki kötü performanslarını sürdürürken yeni gelenler de onlara uyum sağlamış görünüyordu. İkinci yarıda Tuncay orta alana hareket getirdi ama bekleneni vermekten çok uzaktı. Aydoğan da vasatın üstüne çıkamadı. Sanırım ön libero pozisyonundaydı ama pas servislerinde ve defansta iyi değildi. Kalitesi varsa bile bunu gösteremedi. Şenol bence hayal kırıklığı yaratan isimdi. Forvette Mustafa'yla iyi anlaşamadılar. Orta alanda daha verimli göründü ama o da vasattı. Ayrıca agresif hareketlerine anlam veremedim. Yenilerden sol açık Fatih çok heyecanlıydı, soldan bindirmelerde hem zayıftı hem de beceriksizdi. Ne yazık ki Mesut'u arattı desem yalan olmaz. Kötüler kötüsü takımımızın bence iyisi B.İlhan'dı. En azından en çok koşan oyuncuydu. Buna ilaveten yedekten giren Nasuh, bence Günal'dan daha iyi durumda. Bu sene de Nasuh'u ilk onbirde ve on sekizde görürseniz şaşırmayın. Forvette Mustafa gerçekten çok ağır kalıyor. Mustafa'nın yerine forveti Kadir ve başka bir forvet oyuncusu ile kurmak ve de Şenol'u orta alana çekmek daha faydalı olabilir görüşündeyim.     

Taraftar arasında 01Çarşı grubu adında yeni bir oluşum ortaya çıktı. Başkanları Cabir beyle maç esnasında konuştuk. Maç esnasında da bu iki gurup arasında kısa süren bir gerginlik yaşandı. Maç sonrasında ise çıkan kavgada bu gurup üyelerinin ve başkanlarının şimşekler gurubu üyelerince dövüldüğünü öğrendim. Olaylar esnasında ben dışarı çıkmıştım. Olayları Mavilacivert.com Yönetim Kurulu Üyesi Hakan bey daha ayrıntılı olarak akratabilecektir sanırım.  

Son olarak alt yapıdan yetişen oyuncuların bu takıma girememesini anlamadığımı söylemek istiyorum. Eğer bu şekilde oynanıp maç kaybedilecekse gençlerle kaybedilsin. Emin olun dünkü takımda üç genç oyuncu olsaydı en azından kendilerini tüketene kadar koşarlar ve seyircinin takdirini kazanırlardı, ben de bu yazının başlığını "kaybederken kazanmak..." diye atardım. Umarım teknik ekip daha cesur adımlar atacaktır. Herkese iyi günler dilerim.


Saygılar....

Mustafa Uçar - Mavilacivert.Com Üyesi


 30/08/2004
Mavilacivert.Com