Haftanın yorumu...
Mustafa UÇAR (mustava)
Mavilacivert_List - Ankara

   
Ankara’dan herkese merhaba. İlk olarak şunu söyleyeyim ki, list’e bu sefer iyi haberler geçtiğim için çok mutluyum. Zira bu maçın da Yozgat maçına benzeyeceğinden korkmuştum. Neyse ki bu sefer korktuğum olmadı.

 Maça gelecek olursak, ilk önce soğuk havadan bahsetmem gerek. -10 dereceye varan soğuk ve bunun yanında berbat bir zemin, oyunun kalitesinin yükselmesine engel oldu. Daha sonra sahaya girme imkanım olduğunda zemini daha yakından inceledim. Gerçekten, bir takımın  böyle bir zeminde yerden oynama imkanı çok az. Bu olumsuzluklar yanında Adana’dan taraftar gelememesi de bir handikaptı. Taraftar demişken Ankara sporun da taraftar açısından fakir olduğunu gördük. Ankara’da genellikle Ankaragüçlü taraftarlar yeri geldiğinde basket maçlarına dahi giderler ve sempati duydukları Ankara takımını desteklerler. Pazar günü de aynısı oldu. Yaklaşık 200 kişilik bir taraftar grubu Ankara sporu desteklemeye gelmişti.

 Demirsporu desteklemeye gelenler ise adanalı öğrenciler, askerlik yapanlar ve yanlarında gelen arkadaşlarıydı. Ayrıca Ercan Kurgun da Adana’dan gelmişti. Yani toplam 30 – 35 kişilik bir grup olarak yerimizi aldık. Biz de üç Adanalı arkadaş, üç Egeliyi kandırıp yanımızda götürdük 

İlk yarı iki taraf da bir varlık gösteremedi. 30’lu dakikalarda Mesut sakatlandı ve İlhan’la değişti. Ankara oyuna daha hakim olan taraf gibi görünse de ciddi bir tehlike yaratamadı. Bu futbol bizim işimize geliyor, beraberlik planları yapıyorduk. Ancak 41. dakikada bir duran top ile hayallerimizi ikinci yarıya bıraktık. Sol taraftan bir orta oldu ve bir kafa golü yedik. Kalecimiz Murat golü yediği dakikaya kadar ve maçın sonuna dek hatasız oynadı. Golde de çıkmakta tereddüt etti ancak defansımızın da hatayı paylaşması gerekir diye düşünüyorum. İlk yarıda hakem takdir haklarını ortada kullandı. Önemli bir hata yapmadı. Bu arada golden hemen sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek stada geldi. Taraftarlar çılgınca alkışladılar, ancak Gökçek dahil olmak üzere hepsinin hevesi kursaklarında kaldı.

 İkinci yarıya takımımız daha inançlı başladı. Futbol kalitesi ve pozisyon zenginliği açısından ilk yarıdan birazcık daha iyi bir görüntü sergilediler ancak kanımca maçı beraberliğe taşıyan temel etken “azim” ve “inanç”tı. Takım daha çok koşmaya ve basmaya başlayınca Ankara tedirgin oldu ve oyunu biraz kendi sahalarında kabul ettiler. Ancak orta alanı isabetli uzun paslarla geçip kontrlarla tehlike yarattılar. Bu ataklara defansımız ve kalecimiz geçit vermedi. Ayrıca orta hakemin isabetli kararları (rakip forvetin kendini ceza alanında bırakması-aldatmaya çalışması) ile derin nefes aldık. Ali Yılmaz – Özgür değişikliği orta alanımıza dinamizm getirdi. Çok koşuyor, bulabildiğimiz nadir pozisyonları harcıyorduk. Tam her şeyin bittiğini düşünürken Bayram orta alandan dikine bir pasa hareketlendi, sürati ile kaleciyle karşı karşıya kalacakken defans ve kaleci bastırdı, o da sol tarafa doğru hareketlendi. Köşe gönderine yakın bir yerden ortaladı, arkadan gelen Kamil’i iyi gördü ve topu onunla buluşturdu. Kamil de gelişine şık bir vole ile sol köşeye gönderdi. Son dakika golü ile çılgına döndük. Şahsen ne yaptığımı hatırlamıyorumJ

 İkinci yarıya ilişkin olarak İbrahim hocanın sol bek mevkiine Ercan’ı çekmesini çok olumlu bulduğumu söylemeliyim. Mesuttan sonra oyuna giren İlhan sanırım sol bek mevkiinde daha önce oynamış ancak rakibin sağ açığı çok tehlikeli bir oyuncuydu ve Ercan tekniği ile onu durdurmasını bildi. Bu tercihten ötürü İbrahim hocayı kutlarım.

 Oyuncuları, teknik ekibi ve Ankara’da bulunup maça gelen arkadaşları kutluyorum. Hava koşulları yüzünden gelemeyen tüm arkadaşlarla Telekom maçında görüşmek üzere diyor, herkese iyi günler diliyorum.  

 Saygilarimla...

Mustafa UÇAR (mustava)
Mavilacivert_List - ANKARA

 18/02/2004
Mavilacivert.Com