Haftanın yorumu...
Dr.Hulusi KILIÇ
Mavilacivert_List - Adana

   
ESKİ KÖŞE "MAVİ" DESENE !!!
    Adana Demirspor - İzmir maçından önce tüm parametreler futbol oynamak için seferber olmuştu: 24 derece sıcaklıkta güzel bir sonbahar gecesi, önceki haftalara nazaran daha güzel ve elden geçirilmiş bir zemin ve tribünlerde 9000-9500 civarı Demirspor taraftarı.

Maça hızlı başlayan taraf Demirspor'du. Önceki haftaya göre takımdaki tek değişiklik ilk 11 de Şenol'un yerine Bekir'le başlanmasıydı. İlk 10 dakika özellikle sağ kanattan Günal ve Onur la gelişen ataklarımız vardı, fakat ciddi bir tehlike yaşatamadık rakip kalede. 11.dk da İzmirspor ortasahayı ilk defa geçti, orta sahadan sol çapraza atılan topta savunmamızın ofsayt taktiği uygulama konusundaki kararsızlığı sonucu golü kalemizde gördük. Golden sonra takım ve taraftar hiç bocalamadı. Yoğun baskıya devam ettik ve semeresini de sağdan gelen ortaya Bayram'ın kafa vuruşuyla aldık. İlk yarı sonucu 1-1. di.

2.yarıya çubuklu formayla çıkan takımımız yine ilk 10 dakika yoğun bir baskı kurdu. Ama ilk yarıdaki film tekrarlandı ve gelişen ilk İzmirspor kontraatağında golü yedik ! Golden sonra 3-5 dk. bir bocalama dönemi geçirdik. Ataklarda ağırlık sağ kanattan, sol kanada kaydı ve Mesut'la Ercan'la bindirmeler yapmaya başladık, ama top birtürlü kaleye girmiyordu ! Bayramın kafa topu üst direkten dışarı çıktı, 79'da ise Onur sahneye çıkarak umut ışığını yaktı 2-2 . Bu dakikadan sonra ne İzmirspor'un vakit geçirme çabaları işe yaradı, ne de hakemin ayak oyunları. Günal 82'de kaleyi maraton tribünlerine yakın bölümden 25metreden bir yokladı top yan direkte patladı, 84'te aynı yerden bir daha yokladı bu kez top 90'a takıldı skor 3-2.... Bundan sonra ne oldu bilmiyorum, çünkü pınarbaşıyla başladık, tüm stad karşılıklı "bir baba hindiyle" devam ettik !!!

Maç esnasında takım 1-2 mağlupken, güney maraton ve kuzey kapalıdan " Bekir, dışarı..." sesleri yükseldi. Anlam veremedim, önceki maçlara göre daha iyi ve gayretliydi oysa. Bu yüzden maçtan sonra tüm takım orta sahada sevinip tribünlerle buluşurken Bekir soyunma odasına gitti, Kuzey Kapalı'nın yoğun sevgi gösterisiyle arkadaşlarının omuzunda geri çıktı ve seyirciyle kucaklaştı.

Gelelim taraftarlara; maçtan önce Yüreğir 'de orta ölçekte bir konvoy oluşturuldu ve bayram havası esti, maç çıkşı ise Gazipaşa, Mado sokağı ve kulübün önü bayram yeri gibiydi, takımın otobüsü kulübe 1saatte ulaşabildi. Orta yaş kuşağının yoğun katılımı vardı. Kapalı ve Maratonda meşaleler yakıldı, 9000kişi 90dakika aralıksız tezahurat yaptı, rakibi ve hakemi baskı altında tuttu.

Hakeme gelince; İzmirspor'un ikinci golünde atağı başlatan oyuncu topu bariz eliyle aldı, es geçti, ikili mücadelelerde tüm takdir haklarını rakibe kullandı, vakit geçirmelerine göz yumdu, bizim takımın ise yarısına sarı kart çıkardı, seyirci olmasa kızartabilirdi de...!!! Kısacası berbat bir hakemdi.

Maçın yıldızları ise: 1- Taraftar , 2- Onur , 3- Günal, 4- Bayram, 5-Ercan, 6-Yerinde değişiklikleri ile İbrahim Uzunca 'idi...

Karşıyaka'dan puanla gelinmesi halinde, Erciyes maçında 15-16 bin kişiye oynamamız hiçte süpriz olmaz, temennimiz bu yönde, sağlıcakla ve Mavilacivert kalın...

Saygılarımla,

Dr.Hulusi Kılıç
Mavilacivert.Com Yön.Kur.Üyesi
dr.hulusi@mavilacivert.com

 20/10/2003
Mavilacivert.Com