Haftanın yorumu...
Volkan Tanır
Mavilacivert_List - İstanbul

   
Sadece Maç Yorumu ...
     Karşılaşma, futbol oynamaya son derece müsait belkide Türkiye'nin en iyi zemininde yani Adana 5 Ocak stadyumunda ve mükemmel bir havada oynandı, tribunlerde bütün stadı toplasanız 2000 kişi ya vaar ya yok, herhalde Galatasaray ekibini havaalanından karşılamaya kadar gidebilecek kapasitedeki sözde Adanalılar (!) evlerine maksimum 30 dak. uzaklıktaki stada gidip 2,500,000 TL verip maç izlemeye tenezzül etmemişler, şu kadarını söyleyeyim Adanadakilerin kıymetini bilemeyip iki buçuk milyondan bile imtina ettikleri bu maçı, sevgili Digiturk yetkilileri tam 10milyon TL' ye izlettirdi bizlere, neyse artık maça geçelim.
     Demirspor karşılaşmaya, Kalede: Erdal, Geride: Muhammet, M.Çolak, Fuad, Mesut, Kadir, Ortasahada: Salih, Remzi, Ercan, Forvette: Şenol ve M.Diliçıkık ile başladı... maça kendi sahasında oynuyor olmanın ve kazanmak zorunda olmanın verdiği psikoloji ile başlayan ekibimiz ilk 5-10 dakikalık süre içerisinde rakibine göre üstün görünsede bu süre içerisinde sadece 3. dakikada Mesut'un getirdiği bir yan top ile rakibi için telike oluşturabildi zaten bu pozisyondan da yararlanamadık. Devrenin ilerleyen dakikalarında İst.Bld. takımı tam bir deplasman takımının yapmak istediği işleri yapmaya başladı ve bir süre sonra oyunu kendi istedikleri gibi yönetmeye başladılar, Demirspor'un gol bulabilme şansı ortasahada Remzi'nin veya solda Mesut'un hareketliliğiyle doğru paraleldeydi ama bu iki futbolcudan başka hiçkimse golü düşünmeyince devrenin sonlarına doğru bu oyuncularda oyundan düştüler ve maç boyunca ne yaptığını hiç anlayamadığımız sağ bek Kadir'in yaptırdığı ucuz penaltı ile devreyi 1-0 yenik kapadık. ( seyircimizin penaltı kararından sonra hakeme bayağı bir tepkisi vardı ama karar doğruydu hatta bu maçın en formda ismi bana göre hakem Sabit Hacıömeroğlu 'ydu...)
     2.yarıya Demirspor nasıl başlayacak bu takım top oynamıyor diye kara kara düşünürken yine hiç pozisyon bile yokken, devrenin başında kazandığımız bir penaltı golü ile havaya girdik, seviç çığlıkları atmaya başladık, "takım oynayacak ve maçı alacak" diye düşünüyorduk ama maalesef yanlış düşünüyormuşuz çünkü bizim futbolcuların bu maçta oynamaya hiiiiç ama hiç niyetleri yoktu, adamlar takım olsa 5 atarlardı en az bize maç boyu elde ettiğimiz TEK net gol pozisyonunu (tek diyorum çünkü penaltıda pozisyon yoktu) 62. dakikada Bekir efendi cezasahası dışnda kaleci ile karşıkarşıya kaldı ama bizimki varyete yapmaya çalışınca öldürdü güzelim pozisyonu ondan sonra maçta sen sağ ben selamet, sahada topmu oynanıyor, cenazemi kaldırılıyor belli değil, bizim takımda herkes bitsede gitsek havasında oynarken adamlar 79.dakikada göstere göstere gelip 2.golü attılar. Tabi biz yine takımdan pozisyon bekliyor maçı kurtarmaya çalışırlarmı diye düşünüyoruz ama Demirspor'un maçı kurtarma taktiği defanstan M.Çolak ve Fuad 'ın şişirme toplarına kalmış ... ileride birisi alacakta gol olacak,neyse maç bu sonuçla sona erdi. Maç boyu bir tek organize atağımız yok. Oyuncu değişiklikleriyle oyuna giren Bekir, Aliyılmaz ve Taşkın ne yaptılar ??? ya bu Musafa Diliçıkık neden 3 sezondur bu takımda ilk 11de oynar bu adamın vazgeçilmez ne özelliği var birisi bana anlatsın ben neyi göremedim acaba bu oyuncuda işte bu maçta kim ne yaptı tek tek oyuncu analizi:
      Erdal: Yan toplarda çok başarılıydı, gollerde hatasızdı, Kadir: biz Günal'a konuşuyorduk ama mumla arattı resmen koridor oldu sağ taraf, Mesut: ilkyarı çok gayretliydi elinden geleni yaptı ama tek kaldı ve yoruldu, Muhammet: vasatın üstüne çıkamadı, M.Çolak: yine bildiğiniz gibiydi yine sağlam ve hava toplarına hakimdi, Fuad: Benim bu takımda form grafiğine en güvendiğim oyuncu yıllardır beni yanıltmadı kusursuz bir top oynadı müdahaleleri süperdi, Salih: maçın başında bir pozisyonda duydum adını sonra varmıydı yokmuydu bilmiyorum ?, Ercan: çok vasattı, Remzi: ilk yarı adeta orkestra şefi gibi ortasahada her topa sahip oldu ve takımını yönlendirdi ama çok yalnız kaldı, Şenol: tam 4 haftadır hayal kırıklığı, kendisi bu oyunu nasıl kendine yakıştırıyor anlamıyorum, M.Diliçıkık: bu takımda yıllardır ilk onbirde oynadığına göre hocaların bir bildiği vardır ama ben hiçbirşey göremiyorum bu oyuncuda...çok kötüydü, Bekir, Aliyılmaz ve Taşkın : 2.devre oyunda girdiler golle hareketlenir gibi olduk ama onlarda etkisiz kaldılar. 
     Sonuç itibariyle çok kolay kazanabileceğimiz bir 3 puanı daha hediye ettik ama bu takımın gücünün, kapasitesinin bu olmadığını biz biliyoruz, bu oyuncuları en yüksek performansla oynatmak Yönetimin ve Teknik Kadronun görevidir ...bir sözüm de tüm Adana'lılara, Demirspor, Adanaspor  maçlarında stada gelmeye bile tenezzül etmeyip de Galatasaray'ı havaalanında karşılamaya giden çarpık zihniyetteki ruhsuzların....(!) eseridir, her iki Adana takımının bugünkü durumu. İş işten geçmeden aklınızı başınıza toplayıp takımlarınıza sahip çıkın, yarın çok geç olabilir benden söylemesi.
    Son olarak bir şey eklemek istiyorum maçı benim gibi TV den izleyenler karşılaşmanın ikinci yarısında üzerinde mavilacivert demirspor forması giymiş elinde kendi boyu kadar bir bayrağı yırtarcasına, kendini parçalarcasına hırsla ve zevkle sallayan minik çocuğu görmüştür, işte biz Mavilacivert.Com olarak bu maçın yıldızı ünvanına o miniği layık gürdük, onun o halini izlerken ağlamamak, duygulanmamak mümkün değildi, maçtan sonra kimle konuştuysam aynı şeyi söyledi bana, herkes sinirden boşalmak üzere ağladı ağlayacak, bu mağlubiyette hiç suçu günahı olmayan yegane kişi o miniktir....(maçın yıldızının video klipine ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz)
    

Saygılarımla..
Volkan TANIR
volkan@mavilacivert.com    
 27/09/2003
Mavilacivert.Com